;ςΕ;ςΕ;ςΕ

Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014

Δεύτερο τρίποντο κόντρα στο Αραράτ!

Η ΑΕΚ Έβρου επικράτησε με 2-1 του Αραράτ και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, μόλις στο τρίτο λεπτό ο Πετρίδης κέρδισε πέναλτι και ο Αμιράλης άνοιξε από τα έντεκα βήματα το σκορ για την ΑΕΚ. Στο 10′ ο Νεανίδης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια το Αραράτ πίεσε προκειμένου να μειώσει στο σκορ χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Ελμαζούδη και Χατζόπουλο στο 25′ και στο 30′ αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την ΑΕΚ Έβρου στα καρέ της, μείωσαν σε 2-1, αλλά παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες τους, δε μπόρεσαν να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα, στο 47′ το σουτ του Βλαδιμηρίδη πέρασε άουτ. Στο 64ο λεπτό της συνάντησης το σουτ του Χαραλαμπίδη μπλόκαρε ο Καμπλής και πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Βλαδιμηρίδη κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χαραλαμπίδη πέρασε λίγο άουτ, όπως και η προσπάθεια του ίδιου παίκτη τέσσερα λεπτά μετά. Στο 75′ ο Χαραλαμπίδης με τσίμπημα της μπάλας μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ Έβρου μείωσε στο τελικό 2-1. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Μκρτσιάν δε βρήκε σττόσο. Στο 90′ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ στον Καμπλή το γκολ του Παπαδόπουλου με κεφαλιά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το Αραράτ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Καμπλής έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ το σουτ του Βλαδημηρίδη.